návštěvníkům blogu (i těm náhodným..:-)
přeje
autorka.
Kyjovsko – Nenajde se snad dítě, které by nemělo rádo houpačku. Koneckonců i dospělí se rádi zhoupnou. A právě tuto lákavou atrakci si mohou lidé zvolit jako cíl svého putování do přírody. V širším okolí Kyjova je v krajině rozmístěno 14 houpaček. A chystají se další.
Otec myšlenky projektu Corrency Pepe Rafaj |
Krytý bazén v Hodoníně po kolaudačním úklidu. |
Fčeličky zpívaly švédsky a finsky. |
Mimořádná doba, kterou prožíváme, si žádá mimořádná řešení a nové přístupy. O první neděli adventní, 29. listopadu, uspořádalo Městské kulturní středisko Kyjov první adventní koncert, a to na střeše restaurace Gastronom, naproti radnice. Vystoupení živě přenášela Televize TVS , přenos byl dostupný i na kanále YouTube, a lidé tak mohli ze svých vyhřátých domovů sledovat hudební produkci.
Temperamentní vystoupení Fčeliček ze Strážnice bylo věnováno obětavým zdravotníkům kyjovské nemocnice. Následující pěvecké vystoupení Aleny Kučerové, učitelky ZUŠ Kyjov, zaznělo jako poděkování neúnavným pracovníkům Charity Kyjov a Mužský sbor z Kyjova pod vedením Jury Petrů zpíval dobrovolníkům zdejší humanitární organizace Omega Plus. V pozadí večerních záběrů zářila vánoční výzdoba náměstí a o první adventní neděli byl také rozsvícen vánoční strom, desetimetrový smrk stříbrný, který věnovali manželé Mokří z Dambořic. Pod stromem je již tradičně umístěna pokladnička na dary určené Nadaci pro transplantaci kostní dřeně. I rozsvěcení stromu se letos muselo obejít bez doprovodného kulturního programu a kvůli koronaviru kyjovští letos také oželí tradiční vánoční trhy.
Moderátorská dvojice Andrea Něničková a Ladislav Pavluš z MKS provázeli adventním koncertem. |
„Adventní koncert bude mít pokračování i o následujících adventních nedělích, vystoupí například Dětské kočovné divadýlko z Kyjova, myslivečtí trubači, zazpívá Robin Červinek a dětské sbory kyjovské ZUŠ, zahraje Návrat z Kyjova a oblíbená Grande Moravia. Také tato vystoupení budou věnována kyjovským organizacím pracujícím v sociálních službách,“ doplnila Andrea Něničková z programového oddělení Městského kulturního střediska v Kyjově.
Alej života se stala oblíbeným místem vycházek rodin s dětmi i seniorů, potkáte zde cyklisty i sportovce, kteří sem chodí na čerstvé povětří do polí za město běhat. Ve stromořadí mladých stromků podél cyklostezky z Nětčic do Bohuslavic přibylo nedávno 21 nových javorů, a celkově tak alej čítá už 125 stromků. S výsadbou se začalo na podzim roku 2016 a od té doby se každý rok doplňuje. Stromy věnují nově narozeným dětem jejich rodiče, či prarodiče.
Letos kvůli koronavirovým opatřením výsadbu provedli pracovníci technických služeb a rodičům tak zůstala pouze milá povinnost označit strom plastovou cedulkou s iniciály dítěte. Některé tabulky obsahují i poselství pro potomky. Například Terezce, která se narodila 23. září 2020, věnovali rodiče tato slova: „Vydej se s důvěrou za svými sny a žij životem, který tě učiní šťastnou.“
Alej života podél cyklostezky z Nětčic do Bohuslavice
se rozrostla o dalších 21 mladých stromků. |
I letošní výsadbu podpořila společnost Škoda Auto, která od roku 2007 za každý svůj prodaný vůz v České republice vysazuje jeden strom.
|
Kyjov – Zapálením svíčky v červeném obalu si zejména věřící připomněli 25. listopadu den, kdy lidé projevují svoji solidaritu s pronásledovanými a trpícími za svou víru. Různým formám perzekuce je vystaveno celosvětově na 245 milionů křesťanů v 73 zemích světa. Vyplývá to z údajů nizozemské neziskové organizace Open Doors, která monitoruje situaci ve sto padesáti zemích. V České republice se Červená středa připomíná třetím rokem. U kyjovského katolického farního kostela na náměstí bylo svíček letos méně než loni, přesto se tu ale lidé zastavovali. Svíčky zapálila se svými dětmi i paní Martina z Kyjova. „Vydali jsme se na večerní procházku, přes den měla Kristýna a Dominik distanční výuku. Máme čtyři děti, Jakub a Tobiáš zůstali doma. Nejmladší chodí teprve do školky, ta byla také zavřená, bylo to náročné. A náš druhák začal chodit znovu do školy,“ popisuje maminka aktuální rodinné poměry ovlivněné vládními opatřeními kvůli epidemii koronaviru.
I když dodržování tradic a zvyků má sestupnou tendenci a "doba covidová" tomu ještě nahrává, v sobotu v předvečer svátku sv. Mikuláše bylo možné minimálně jednu skupinku "mimozemšťanů" potkat a děti se se svatým Mikulášem, andělem i čertem rády u nazdobeného vánočního stromu na náměstí v Kyjově fotily. Vánoční strom letos věnovali manželé Mokří z Dambořic.
Kyjov – Velká část školáků je zatím v rámci koronavirových opatření doma a účastní se povinné distanční výuky, která stále častěji probíhá on-line formou. V některých rodinách, zvláště s více dětmi, ale tento způsob učení může narážet na nedostatečné technické vybavení. Proto sdružení Pro Kyjov uspořádalo sbírku, jejímž cílem bylo vybrat finanční prostředky alespoň na tři počítače pro školáky. Iniciativa se setkala s dobrým ohlasem a během několika dnů na transparentní účet organizace bylo připsáno 30 000 korun od dobrovolných dárců. Za tuto částku firma NetSys z Hodonína dodala tři kvalitní repasované notebooky za výhodnou cenu. Počítače pak prostřednictvím ředitelství Základní školy J. A. Komenského putovaly k potřebným žákům.
Osm notebooků zapůjčil také největší podnik v Kyjově, sklárny Vetropack Moravia Glass, do rodin svých zaměstnanců. Je to jistě vítaná pomoc, protože od 9. listopadu došlo v největší kyjovské „základce“ Komenského k navýšení počtu live online (živého vysílání) hodin prakticky ve všech vyučovaných předmětech, a to na obou stupních školy.
Vychovatelky školní družiny na webových stránkách školy jako protiváhu hodin strávených u obrazovek počítače a televize vybízejí děti s rodiči k vycházkám do přírody spojených se sběrem přírodnin – žaludů, ořechů, šípků, jeřabin a podobně. Tyto plodin jsou určeny ke krmení zvířat v ZOO Hodonín jako výpomoc v této nelehké a finančně nejisté situaci.
Denně přibývá tisíce lidí nakažených nemocí covid-19. Přijímáme bezpečnostní a hygienická opatření, aby se nákaza dále nešířila, využíváme pokročilé technické nemocniční přístroje, vyspělé technologie a moderní metody k boji s novou chorobou, komunikaci nám umožňují a ulehčují mobilní telefony, internet, sociální sítě. Žijeme na počátku jedenadvacátého století a naši současníci nic takového nepamatují. Ani nemohou...
Kaple sv. Rocha nad Kyjovem. |
Poslední velkou epidemií byla epidemie tzv. Španělské chřipky, která se šířila v několika vlnách v letech 1917 – 1920. Předpokládaný původ viru byl v Číně. Virus se šířil hlavně mezi vojáky na frontách první světové války. Nejničivější byla druhá vlna, která proběhla na podzim a začátkem zimy 1918 a zasáhla větší část světa. Dějiny však nezastavila, v této době probíhaly například masové oslavy vzniku Československa.
Kyjov - Dům s pečovatelskou službou na Palackého ulici spravuje 69 převážně jednopokojových bytů určených pro seniory a osoby se zdravotním postižením. V současné době zde žije 71 klientů. Organizace má 31 zaměstnanců, z toho je 17 pečovatelek pro přímou péči, včetně sociálních pracovnic. Pracovníci zajišťují služby pro více jak 100 uživatelů pečovatelské služby každý den od 7.00 do 20.00 hodin, po dohodě i déle. Protože v některých zařízeních pro seniory v České republice je z důvodů kovidové nákazy situace velmi složitá, položili jsme ředitelce Centra sociálních služeb Kyjov, jehož součástí je i DPS, Janě Trnečkové několik otázek.
Ředitelka CSS Kyjov Jana Trnečková. |
Jak jste zvládli nákazu covid-19 v DPS, kolik uživatelů a zaměstnanců se nakazilo?
Jarní měsíce jsme zvládli dobře, jelikož u klientů ani personálu se nákaza neprojevila. Ale natrénovali jsme si práci v krizovém režimu, což v podzimních měsících bylo velké plus, protože jsme věděli jak můžeme fungovat a co určitě bychom nezvládli. Nákaza se projevila nejdříve u klientů, poté byl nakažen i personál. V prvních dnech bylo v karanténě 6 pečovatelek, kde pouze u dvou se prokázal COVID 19. Do dnešního dne prošlo nákazou 7 klientů a 6 pečovatelek.
Jak řešíte nedostatek personálu?
V první fázi, kdy šest pečovatelek bylo v 10-ti denní karanténě, nám vypomohly studentky s paní učitelkou ze Středního odborného učiliště Kyjov. Byla to velmi vítaná pomoc, protože víceméně ze dne na den byl ochromen provoz pečovatelské služby. Pomohly nám přestát krizi a poté k nám dochází jako dobrovolnice a vypomáhají u klientů v Domě s pečovatelskou službou.
Platí i v Domě s pečovatelskou službou zákaz návštěv?
Nás se zákaz návštěv netýká. Opatření jsou stejná jako na jaře, což je spíše žádost a apel na obyvatele DPS a jejich rodinné příslušníky, aby dodržovali veškerá hygienická pravidla. Z toho důvodu jsme u každého vchodu do budovy nainstalovali stojany s dezinfekcí. Dalším požadavkem bylo, aby se obyvatelé neshromažďovali ve společných prostorách a aby rodiny chodily na návštěvy v omezeném počtu.
Zachytila jsem informaci o koupi vítaného pomocníka, tzv. schodolezu.
V rámci projektu „Zkvalitnění poskytování sociálních služeb v CSS Kyjov, p. o.“, který je spolufinancován Evropskou unií a ze kterého byl zakoupen i osobní automobil pro denní stacionář, jsme vysoutěžili i schodolez, který pomůže našim klientům překonat bariéry. Součástí dodávky projektu bude i modernizace prádelny a obnova myček ve výdejně stravy a na mytí jídlonosičů.
Péče o covid pozitivní uživatele v DPS Kyjov. |
(Foto: archiv CSS)
Městský úřad Kyjov se zúčastnil soutěže Přívětivý úřad, kterou vyhlašuje Ministerstvo vnitra. Kyjovská radnice v pětileté historii ankety na stupních vítězů ještě nechyběla, v roce 2017 v rámci Jihomoravského kraje dokonce zvítězila. Do letošního ročníku se v kategorii obcí s rozšířenou působností zapojilo 142 měst a městských částí Prahy. Kyjov v rámci Jihomoravského kraje skončil druhý za Brnem, třetí jsou letos Hustopeče.
Kyjov - V období nouzového stavu funguje podnik tak jako jiné restaurace v omezeném režimu, pouze přes výdejní okno, jídlo si zákazníci odnesou s sebou. Bistro Vandal Fries na Svatoborské ulici blízko centra otevřelo teprve před čtyřmi měsíci, ale svou klientelu si už našlo. „Otec myšlenky“ podniku a spolumajiteli bistra Vandal Fries Radim Nováček nám odpověděl na několik otázek.
Proč by se lidé měli zastavit ve Vandal Fries? Co nabízíte?
Je to moderní nové bistro s netradičním sortimentem zaměřeným na belgické hranolky, což jsou hranolky připravované z čerstvých brambor speciální odrůdy. Postup je takový, aby se dosáhlo co nejlepší kvality a chuti. Zákazníci si hranolky můžou dát s dipem, různými typy omáček, s praženou slaninou, masovou směsí nebo ve vegetariánské variantě.
Přijdou si na své i celiaci, kteří dodržují bezlepkovou dietu?
Určitě, na zahuštění používáme bezlepkovou mouku, žádné naše jídlo neobsahuje lepek.
Tatarskou omáčku, čedarovou, česnekovou a další dipy si připravujete sami?
Veškeré omáčky si tady připravujeme ze základních čerstvých surovin, rozhodně nejde o nějaké kupované polotovary. Sortiment doplňuje i burgur, domácí máslová bulka nebo tortilla plněná trhaným vepřovým masem a v poslední době oblíbená kuřecí křidýlka s barbecue omáčkou, japonskou TERIYAKI marinádou a v dalších úpravách.
Používáte na dochucení bylinky?
Sekáme do pokrmů čerstvé bylinky, především zelenou kadeřavou petržel a jarní cibulku. Chystáme spolupráci se zdejší kyjovskou firmou, která pěstuje bylinky novou moderní metodou aquaponie. (Aquaponie spojuje chov ryb s pěstováním plodin a nepoužívá žádná umělá hnojiva, pozn. red.)
Nabízíte k hranolkům například hummus. Z čeho získává svou narůžovělou barvu?
Jde o klasicky připravovaný humus z cizrny, oleje a dalších ingrediencí. Růžovou barvu tomu dodává červená řepa.
V jakých obalech si zákazníci menu odnesou?
Používáme menuboxy, které se vyrábějí z cukrové třtiny. Vidličky a napichovátka jsou dřevěné. Jejich cena je sice vyšší, ale obsahují minimum plastů. Kornouty dvou velikostí objednáváme z ekologicky likvidovatelného kartonu. Inspirovali jsme se v německém fastfoodu podobného zaměření, kde se ekologické hledisko bere velice vážně.
Proč jste se pustil do podnikání v Kyjově?
To přesně nevím. (úsměv) Chtěl jsem přinést nový gastronomický koncept, žiju v Kyjově, a když se naskytla příležitost prostor blízko náměstí, tak jsem do toho šel. Doufám, že s novou nabídkou kvalitních hranolek, netradičních přísad a dalších specialit lidi oslovíme a najdou si k nám cestu i v této nepříznivé době.
Péče o covid pozitivní uživatele v CSS. |
Moderátor Leoš Mareš. |
Prušánky – Veřejnou sbírku na podporu svého dlouholetého člena, jemuž po krátké těžké nemoci zemřela ve věku nedožitých 35 let manželka, vyhlásil Sbor dobrovolných hasičů v Prušánkách ve spolupráci s Obecním úřadem Prušánky na Hodonínsku. Dagmar Křiváková, která také byla aktivní členkou dobrovolných hasičů, po sobě zanechala dvě malé dcerky, sedmiletou Lucinku a teprve roční Sofinku. Tato smutná událost vyvolala vlnu solidarity a do finanční sbírky přispěl široký okruh přátel a známých rodiny, často k několika stokorunové podpoře připojili i slova povzbuzení a podpory. Obec Prušánky věnovala pozůstalým částku 20 000 korun. I když žádné peníze nenahradí lidský život, dokáží pomoct v těžkých chvílích. S tímto vědomím oblíbený moderátor a výrazná osobnost českého showbyznysu Leoš Mareš sdílel informace o veřejné sbírce pro pozůstalou rodinu na sociálních sítích. I díky této pomoci je sbírka velmi úspěšná a na transparentním účtu u komerční banky 1647550227/0100 jsou už téměř dva miliony korun.
Leoš Mareš také každoročně daruje peníze na charitu. Výše daru se od roku 2015 odvíjí od počtu jeho followerů (sledovatelů) na sociálních sítích, těch je momentálně na 700 000. Za každého z nich Mareš odvádí „dobrovolnou daň“ jednu korunu.
Snímek z roku 1928. |
Evžen Boček před branou milotického zámku. |
Milotice - Ve čtvrtek 15. října vyšlo páté pokračování Bočkovy Aristokratky. Co se týče prodejnosti kyjovské knihkupectví označuje autora Evžena Bočka za absolutní špičku. Očekávaný odbyt je v desetitisícovém Kyjově asi 300 kusů. A nejrychlejší čtenáři hodnotí tento díl s názvem Aristokratka u královského dvora ještě lépe než ten předcházející. Evžen Boček, kastelán zámku v Miloticích, nechává tentokrát nejmladšího potomka šlechtického rodu Marii Kostkovu z Kostky vyprávět o tom, jak dostali pozvání od nizozemské královny Beatrix.
Na výstavě jsou k vidění Formanovy starší olejomalby inspirované okolní krajinou a také několik aktů. Na plátnech z poslední doby výtvarník začal používat křídy a vodové barvy fixované akrylátovým bezbarvým lakem. Skicák a křídy nosí obvykle při sobě. Vytáhl je i v létě na koupališti v Bohuslavicích, aby zachytil ženské postavy a atmosféru horkých dnů. „Kreslím z vnitřního přetlaku, když ho necítím, nemaluju,“ říká ke své inspiraci malíř, který si udělal v tvorbě delší přestávku také proto, aby se oprostil od svých dřívějších postupů.
„Vidím posun v tématice směrem k figurálním výjevům a archetypální symbolice,“ konstatuje akademická malířka Lucie Ferliková, která s Martinem vedla v minulosti o výtvarné tvorbě dlouhé rozhovory. Ferliková pochází z Kyjova, žije a působí v Praze. „Ovlivnila mne,“ připouští Forman, „a pomohla mi vrátit se tam, odkud jsem kdysi vycházel.“
„Na první pohled je to chaos,“ poznamenává k Formanovým obrazům malířka a pedagožka Ferliková, „ale je třeba se dívat déle. I své studenty jsem učila – proč hned něco komentovat? Podíváte se, a vidíte něco, při dalším pohledu vidíte něco jiného, pak zase něco dalšího, a nejlepší obraz je ten, na který se díváte a stále tam objevujete něco nového. Když obraz má jenom jednu vrstvu, kterou „přečteme“ na první pohled a pak už nás to nudí – tak to je špatný obraz. Ale to není případ těchto prací.“
Vernisáž výstavy se uskutečnila tentokrát v komornějším počtu a obrazy byly vystaveny i v prostorách zahrady u budovy galerie. Netradiční otevření výstavy tak získalo nový rozměr a atmosféru. Nadchlo famózní vystoupení nezaměnitelné písničkářky Nikoly Muchy, která pochází z Kyjova a žije v Brně. Výstava potrvá do konce října. V případě zájmu o obrazy Martina Formana malíř doporučuje obrátit se na Galerii Doma.
V nemocnici Kyjov bylo ke dni 20. října hospitalizováno více než 60 covid pozitivních pacientů, z toho 8 osob ve vážném stavu bylo napojeno na plicní ventilaci. Více než 50 kmenových zaměstnanců nemocnice kvůli nákaze chybí v pracovním procesu. Nakazili se i sanitáři a na jejich pozice nastoupili dobrovolníci, které nemocnici poskytl Český červený kříž. V nemocnici pomáhají i studenti a studentky z Klvaňova gymnázia a střední zdravotnické školy v Kyjově. Jen z kyjovské „zdravky“ v nemocnici pracuje bezmála 40 mladých. Na brigádu se hlásí i lidé, kteří již zkušenosti s provozem zdravotnického zařízení mají, například bývalé zdravotní sestry. Nemocnice s nimi sepisuje dohody o pracovní činnosti. Jejich přínos je v současné situaci velmi vítaný. Při víkendových službách nemocnici vypomohli i dobrovolní hasiči z Kyjova, Vracova a ze Šardic. „V pozici sanitářů, ve dvanáctihodinových směnách, přenášeli vzorky do laboratoří, vozili pacienty na rentgen či na jednotlivá oddělení,“ potvrdil mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil.
Od 22. září kyjovská nemocnice zřídila odběrové místo na vyšetření covid-19. Pracoviště se nachází při vstupu na infekční ambulanci a funguje každé úterý a čtvrtek od 8 do 14 hod. Během jedné směny jsou pracovníci schopni odebrat asi 70 vzorků. Odběrové místo je určeno pouze pacientům, kteří mají doporučení od praktického lékaře nebo krajské hygieny. Z kapacitních důvodů službu v Kyjově nemohou využít samoplátci.
Již 12. října ředitel nemocnice Lubomír Wenzl informoval o tom, že lůžka vyčleněná pro covidové pacienty přestávají dostačovat. V důsledku toho byli v nemocnici nuceni rušit provoz některých oddělení a odkládat neakutní výkony. „Jsou to opatření nepopulární, nicméně nutná,“ napsal ředitel na facebooku nemocnice a zároveň vyzval k respektování bezpečnostních opatření, aby se předešlo neúměrnému zahlcení zdravotnického systému. „Změny, které v souvislosti s koronavirovou epidemií byly v nemocnici realizovány - přesuny pacientů i přístrojového vybavení, technické a stavební úpravy - museli naši zaměstnanci provést rychle, často během jediného dne,“ upozorňuje ředitel. Jak informoval mluvčí Zdražil, dočasně je zrušena rehabilitace, oddělení ušní, nosní a krční a neurologické oddělení. Na radiodiagnostickém oddělení se kvůli nedostatku personálu neprovádějí mamografická vyšetření, výkony na magnetická rezonanci již byly obnoveny.
Na první pohled se nic nezměnilo, nemocnice má však „pohotovost“. (Foto: facebook nemocnice) |
Jihomoravský kraj, zřizovatel nemocnice, rozhodl již před časem o zvýšení příspěvku na provoz nemocnice ve výši 7,5 milionu korun. Nemocnice také získala dva další plicní ventilátory a celkově tak disponuje 8 přístroji, které pomáhají pacientům vyrovnat se s respirační tísní a v závažnějších případech mohou být životně důležitá. Nemocnice informovala o tom, že znovu přijímá šité textilní roušky, poptává další pracovníky a vítá i výpomoc s hlídáním dětí vytížených zdravotníků. „Nesmírně si toho vážíme. Vaše solidarita nám dobíjí vnitřní energii,“ vzkazuje ředitel Nemocnice Kyjov Lubomír Wenzl.
Kyjov – Oživit kino Panorama a představit ho jako multifunkční prostor ke kulturním a společenským aktivitám, pozvat na dobré filmy a na setkání s jejich tvůrci, nabídnout originální hudební program a možnost poklábosit v kinokavárně a také v neposlední řadě podpořit českou kinematografii, to všechno si kladli za cíl organizátoři už druhého ročníku filmového festivalu Kyjograf. Akce začala v pátek 2. října a trvala do neděle 4. října.
Alena Truschingerová a Jaroslav Cibulka. |
Spoluzakladatelkou a ředitelkou festivalu je Kyjovačka Alena Truschingerová, která vystudovala filmovou vědu v Brně a nyní pracuje jako programová pracovnice kulturního domu v Hodoníně. „Uspořádali jsme v Kyjově festival takový, na jaký bychom sami chtěli jít, který by se nám líbil. Nebyl důvod akci rušit, kinokavárnu, která je dnes naprostým standardem, jsme přesunuli do venkovních prostor před budovu. Kapacita sálu je přes 250 míst a sedadla jsou dost široká. Konzumaci uvnitř kina jsme zakázali, diváci musí mít roušku,“ řekla k bezpečnostním opatřením kvůli šíření koronaviru Truschingerová.
Bar pro filmové fanoušky před vchodem do kina. |
„Gró festivalu jsou naši hosté, režiséři, scénáristé, herci. Někteří se z různých důvodů omluvili, ale jsou to spíše výjimky. Čeští tvůrci se k nám do Kyjova rádi vracejí, náš malý festival se jim líbí. Kyjovjáci jsou pohostinní, takže dokážou vytvořit příjemnou atmosféru. Rádi bychom poděkovali také městu Kyjovu za podporu a finanční pomoc,“ dodává ředitelka festivalu. Výběr filmů byl úkolem dalšího člena organizačního výboru, Jaroslava Cibulky z Kyjova, který rovněž studuje filmové vědy v Brně. Diváci se mohli těšit například na životopisný film Sólo, historické drama Krajina ve stínu nebo divácky úspěšné filmy Havel a Šarlatán. Festival zakončila rozverná komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntág.
Scénárista Marek Epstein. |
Scénárista Marek Epstein a dramaturg Jaroslav Sedláček byly hosty nedělní projekce filmu Šarlatán. „Je to asi můj nejdospělejší film,“ řekl po představení oceňovaný scénárista Epstein. Při psaní scénáře čerpal z autobiografické knihy léčitele Jana Mikoláška, který je hlavním hrdinou životopisného dramatu, ale také z vyprávění příbuzných a zážitků lidí, kteří se s léčitelem osobně setkali. Společně s diváky rozkrýval, co vychází z historické skutečnosti a co je ve filmu fikce. Epstein, otec tří dětí, nedávno oslavil v kruhu své rodiny pětačtyřicáté narozeniny. V Kyjově se zastavil už před lety, kdy odsud jel na kole až do Uherského Hradiště na Letní filmovou školu. „Překvapily mě ty kopce, počítal jsem, že třicetikilometrovou vzdálenost po silnici zvládnu rychleji,“ zavzpomínal s úsměvem.
Za zmínku stojí také atraktivní hudební program. V sobotu večer do kina lákala audiovizuální šou skupiny WWW NEUROBEAT a vystoupení slovenské písničkářky Katarzie. „Katarzia je nejvýraznější hlas současné československé scény, je prostě skvělá. Důležité je také vybírat hudebníky, jejichž produkce se do kinosálu hodí,“ podotkla autorka koncertu Truschingerová.
Druhý ročník Filmového festivalu Kyjograf s podtitulem "Mnoho tváří českého filmu" spojil milovníky filmu s jejich tvůrci a těšil se značnému zájmu filmových fanoušků. „Mám radost, že diváci přišli a že jsme mohli takto podpořit český film, který to v současné době nemá vůbec jednoduché. Návštěvnost byla srovnatelná s loňským rokem, což je vzhledem k současné situaci velký úspěch. Mockrát děkujeme všem návštěvníkům, kteří ve vnitřních prostorách svědomitě nosili ochranu úst. Doufáme, že se v příštím roce budeme moci v kině Panorama sejít za příznivějších podmínek,“ vzkazuje ředitelka festivalu.
Řada organizací vítá pomoc dobrovolníků a některé na jejich práci přímo stojí. To se týká například skautingu. Radnice ve spolupráci s komunitní organizací Krok v Kyjově udělila hlavní cenu za dobrovolnou činnost v regionu Kyjovska za rok 2019 Janu „Oldovi“ Poláškovi. O výchovu skautů se stará už více jak pětadvacet let, od roku 1992.
„Ke skautingu mě přivedl, ještě jako školáka, kamarád v roce 1990. V rodině skautem nikdo nebyl. Velmi mě ovlivnil můj vedoucí MUDr. Evžen Řezáč z Kyjova, skautským jménem Jestřáb. Vždy dokázal dobře poradit a povzbudit. Tímto bych mu chtěl za jeho vedení poděkovat,“ řekl Novému Slovácku oceněný Jan „Olda“ Polášek.
Už jako středoškolák se aktivně zapojil do vedení skupinky skautů. Nejdříve v rodném Kostelci, později v Kyjově. „Jsem učitel, baví mě vymýšlet a organizovat program pro děti. Pokud má člověk nějakou vizi a chce ji dosáhnout, musí počítat s tím, že to bude stát velké úsilí, a tedy i spoustu času,“ přibližuje Polášek. „Vedoucímu v dětské organizaci práce zabere tolik času, kolik úkolů si naloží. Mně osobně asi patnáct hodin týdně, nepočítám-li víkendy, kdy máme třeba celodenní výlet s dětmi nebo nějaké školení či brigádu. Což je asi dvakrát třikrát měsíčně. Mám rád turistiku, ať už pěší, cyklo nebo vodní, a tak ji zařazuji i do činnosti oddílu. I v této „koronavirové době“ se snažíme, aby skautská činnost byla omezena co nejméně. Na jaře, když bylo vše přerušeno, se ani skauti nemohli scházet. Tak jsme dětem alespoň posílali „domácí úkoly“. Tábory naštěstí proběhly bez výraznějších omezení a také od září se pravidelně setkáváme na schůzkách. Zatím nás ani nouzový stav nezastavil a schůzky a výlety do přírody organizujeme i nadále.“ Jak dodává, i když mu vedení skautů zabírá hodně volného času, odměnou je mu dobrý pocit z práce pro druhé. Oficiální ocenění vedením města ho překvapilo, ale potěšilo.
Ocenění dobrovolníci v regionu Kyjovska za rok 2019. Vlevo dobrovolník roku Jan „Olda“ Polášek. (Foto: facebook Kyjov) |
Dobrovolníky do ankety nominovala odborná porota složená z lidí, kteří působící v sociální oblasti. Děkovný list obdrželo ještě více než deset dalších dobrovolných pracovníků, dva z nich museli zůstat v povinné karanténě. Ceremoniál, který bývá obvykle na jaře, se konal až v září, venku v atriu radnice a bez doprovodného programu. Místostarosta Daniel Čmelík všem poděkoval za to, že nezištně konají dobro a rozdávají kolem sebe radost.
Program pro celou rodinu sliboval festival Zažít Kyjov jinak, který se ve městě v sobotu 19. září konal už třetím rokem. Tentokrát se stánky s občerstvením, dílničky a další atrakce soustředily hlavně v městském parku a v kyjovských Nětčicích. Oproti minulým letům měla společenská událost vzhledem k situaci s koronavirem komornější ráz.
V parku návštěvníky překvapila nová posezení, kde se mohli občerstvit nebo si udělat piknik v trávě. Uvolněnou atmosféru nedaleko dětského hřiště u baru s dýmkami, domácí limonádou, ciderem a pivem vítala především mládež. „Dnešní akce je super. Tady v parku je to nádherně udělaný, je tu výborná atmosféra, zavedl bych to celoročně,“ chválil spokojený host a jeho přátelé ho podpořili. S nápadem na bar pod širým nebem a odpočinkové posezení na dřevěných paletách přišel David Krist z Kyjova, budoucí student informatiky, se svým kamarádem.
Návštěvníci improvizovaného baru v parku si pochvalovali uvolněnou atmosféru. |
Centrem příjemných kulturních zážitků se stal i Klub Nětčice a Jančovka, kde se konala výstava Marie Čmelíkové, autorské čtení a především koncert, na kterém se vystřídala řada hudebních skupin. Všichni vystoupili nezištně, zdarma. Svou „troškou do mlýna“ přispěla i kyjovská knihovna, na programu měla loutkové divadlo, výtvarné dílny pro děti, prodej šperků nebo ukázku činnosti klubu filatelistů.
Kyjov - Na Masarykově náměstí před vraty domu číslo 16 se v žulové dlažbě na chodníku leskne šest mosazných destiček. Pět z nich připomíná jména kyjovských Židů, obyvatele domu, kteří se stali obětmi holocaustu. Dlaždice z betonu s hranou 15 centimetrů zakončené mosaznými destičkami nesou jména Pavla a Jiřího Baderových a Anežky, Eriky a Hanuše Tauberových.
Vznik pietního místa iniciovali pamětníci, manželé Wernerovi. Věra Weberová, rozená Baderová, se svou matkou, ostatními členy rodiny a většinou kyjovských Židů byli deportováni roku 1943 do ghetta v Terezíně. Dívce bylo tehdy devět let. Terezín fungoval jako přestupní stanice do vyhlazovacích koncentračních táborů, především do Osvětimi – Březinky v okupovaném Polsku. Věře s maminkou se zde však podařilo zůstat a přežít. Dožily se osvobození a konce druhé světové války. Její otec, bratr a širší rodina se však z nacistických lágrů již nevrátili. Stejný osud potkal většinu obyvatel Kyjova židovského původu. Na jednom z pamětních kamenů je vyrytý QR kód a zájemci pomocí chytrých telefonů tak mohou získat podrobné informace o historii židovství v Kyjově.
„V našem městě je to již druhé pietní místo tohoto druhu. Historicky první kámen zmizelých jsme zhruba před rokem zapustili do chodníku v Jungmannově ulici. Odkazuje na kyjovskou rodačku Reginu Joklovou. Na jednu stranu jsem moc rád, že v Kyjově tato mementa přibývají, na stranu druhou si tím bolestně uvědomujeme, kolik zmařených životů mají nacisté na svědomí,“ řekl na úvod piety starosta František Lukl.
V Německu se vžilo označení těchto minipamátníčků jako Stolpersteine, doslova „kameny, o které se má klopýtnout“. U nás používáme častěji název Kameny zmizelých. Myšlenku na originální a pro všechny dostupné památníky obětí nacismu dostal německý umělec Gunter Demnig již v roce 1993 a v roce 1995 vsadil první kameny do dlažby v Kolíně nad Rýnem a v Berlíně. Během následujících let se jeho iniciativa stala populární a nalezla širokou odezvu v řadě evropských měst. V Praze vznikla první pietní místa s Kameny v roce 2008, v Brně v roce 2010 a v Kyjově v roce 2019.
Kyjov – Kolektivní výstavu k poctě svého přítele Miroslava Bravence z Čejče uspořádali jeho kolegové ze Střední školy uměleckých řemesel v Brně. V Galerii Doma tak do konce září představuje svá díla osmnáct vystavujících, včetně Miroslava Bravence.
Ředitelka Michaela Moudrá představuje projekt Bookstart. |
Začít chodit do knihovny až když dítě umí číst, je prý už trochu pozdě. Mezinárodní projekt Bookstart, v českém prostředí pojmenovaný S knížkou do života, cílí na rodiče s dětmi v kojeneckém a batolecím věku. Do projektu se zapojila i Městská knihovna v Kyjově, která zve na setkání S miminkem do knihovny. Schůzka se uskuteční ve čtvrtek 1. října v 10 hodin dopoledne. Zváni jsou aktivní rodiče s dětmi do tří let. „Knížky s dětskými říkankami a příběhy vydané pro účely tohoto projektu by se měly k rodičům dostat co nejdříve po narození dítěte,“ říká ředitelka knihovny Michaela Moudrá. V některých zemích je maminky obdrží přímo v porodnici. „Dítě je vnímavé k mluvenému slovu od nejútlejšího věku. Protože jsem si prošla školstvím, vím, jak některé děti mají v dnešní době omezenou slovní zásobu. Někdy je to opravdu tristní. Proto chci upozornit na důležitost předčítání dětem, na důležitost komunikace s miminkem,“ zdůrazňuje Moudrá. Rodiče na setkání dostanou tipy na vhodné dětské knihy a obdrží i dárek pro děti. Mohou si vypít kávu a na programu je i krátké loutkové divadlo.
Knihovna se zapojila už před několika lety do projektu Family Point, což v praxi znamená, že v přízemí budovy je k dispozici přebalovací pult nebo jídelní židlička. „Byli bychom rádi, kdyby si k nám maminky s dětmi častěji nalezly cestu. Myslím, že zde mohou čas strávit hodnotněji než například v restauracích a kavárnách,“ míní ředitelka knihovny.
Venkovní knihovničku v parku poblíž dětského hřiště otevřeli první zářijovou sobotu v Kyjově. Myšlenkou na toto dílo se spolek Kyjovské Slovácko v pohybu zabýval několik let.
V roce 2018 vyhlásil výtvarnou soutěž na vzhled knihovničky. Ze sedmdesáti originálních návrhů vybrali nápad vytvořit knihovnu ve tvaru sovy. „Knihovnu vyrobil pan Jiří Robek se svým tatínkem z Dolních Bojanovic z dubového dřeva. Stála kolem 50 000 Kč. Finanční prostředky šly z projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na Kyjovsku, který se mimo jiné zabývá i podporou čtenářské gramotnosti,“ sdělila Martina Urbancová z Kyjovského Slovácka v pohybu.
Bohužel kyjovská knihovnička se bezprostředně po instalaci stala terčem vandalů, kteří vylomili horní dvířka s dekorací, a „sova“ tak přišla o levé oko a část zobáku. V lokalitě není městská kamera a blízké dětské hřiště s houpačkami se často stává místem, kde se v noci mládež posilněna alkoholem srocuje. „V sobotu dopoledne jsme knihovničku provizorně opravili, aby mohlo dojít ke slavnostnímu otevření. Hned v pondělí byla poškozená dvířka předána výrobci k opravě. Věříme, že bude knihovnička v „top“ stavu v nejbližších dnech,“ uzavírá Urbancová s tím, že o změně místa pro venkovní knihovničku zatím neuvažují.
Foto: archiv Kyjovského Slovácka v pohybu
Zatím mají první tři, ale pevně věří, že přibudou další. Řeč je o batůžcích se školními potřebami pro děti v africké Malawi, které možná takto obdrží svůj první hmatatelný dárek v životě. Dětské oddělení Městské knihovny Kyjov se zapojilo do akce, kterou pořádá charitativní organizace Mery´s Meals, a stalo se sběrným místem školních dárkových batohů.
„Maminky teď na začátku roku určitě protřídí školní pomůcky a společně s dětmi mohou připravit batůžek pro jejich vzdálené kamarády,“ říká Martina Hradilová z dětského oddělení knihovny. „Do batůžku je vhodné vložit psací potřeby, pastelky, sešity, pravítko, ořezávátko, gumu, pouzdro, z oblečení triko, kraťasy, sukni nebo šaty. Hodí se i zubní kartáček, zubní pasta, mýdlo.Máme připravené cedulky, které označí, zda je batoh určený dívce či chlapci. Myslím, že je to velice konkrétní pomoc a určitě se dostane k příjemci,“ dodává knihovnice.
Organizace Mary´s Meals pamatuje na ty nejchudší děti a spolu se vzděláním jim zajišťuje jedno jídlo denně. Díky tomu rodiny pošlou do školy například dívky, které by jinak zůstaly nevzdělané, nebo přijdou děti z ulice, které všechen čas věnovaly tomu, aby si sehnaly něco k jídlu. V současné době ve školní dny nasytí projekt milion dětí po celém světě.
„Když máš hlad, tak nemůžeš přemýšlet,“ říká dívenka z indického slumu, která by si přála být lékařkou. Otec, jenž se o ni a její sourozence dříve staral, pobývá už půl roku v nemocnici.
Za tento počin by si městská knihovna jistě zasloužila jedničku, však jí také návštěvníci mohou vystavit vysvědčení. Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky spolu s několika dalšími organizacemi dětským čtenářům nabízí možnost navštěvovanou knihovnu oznámkovat, a to hned z osmi předmětů. Na prvním místě je Chování knihovnic k dětem. Hodnotí se i výběr knih, časopisů a cédéček, snadnost orientace, otevírací doba, zařízení a vzhled knihovny a v Informatice spokojenost s počítači a službami knihovny přes internet. „Přáli bychom si, aby této možnosti zahrát si na učitele a oznámkovat naši knihovnu využilo co nejvíce dětí. Před dvěma lety, kdy se tato celostátní soutěž již konala, jsme dopadli docela dobře,“ usmívá se knihovnice.