sobota 18. února 2017

„Hodonín je šachům zaslíbený okres,“ říká Vladimír Jurutka



Šachy jsou sportem s velmi dlouhou  tradicí. Dosud platná pravidla vznikla už před pět seti  lety v Itálii. Zatímco v ostatních sportovních disciplínách se trénují svaly, tady se namáhá a cvičí mozek. Právě proto je to prý zábava…

 Tak to alespoň tvrdí  Vladimír Jurutka (nar.1964), vedoucí  šachového oddílu  Sokol Kyjov. Šachy považuje za demokratický sport, protože spolu mohou soupeřit lidé rozdílného věku i pohlaví, zdraví i   tělesně postižení, dokonce i nevidomí.  Pouze v soutěži  mistrovství republiky  se utkají  zvlášť muži a ženy. Zmiňuje výhody tzv. švýcarského systému, kdy počítač páruje soupeře na základě podobnosti jejich herních výsledků, takže každý má šanci zahrát si šachy podle svých sil. 
 V. Jurutka  ukazuje knihu 90 let organizovaného šachu v Kyjově, kterou napsal Antonín Káčerek.

Tato královská hra rozvíjí logiku, zlepšuje představivost, kreativitu myšlení, paměť a učí logickému a strategickému myšlení. Proto, jak říká Vladimír Jurutka,  je ideální, když se na škole najde nějaký zapálený pedagog a děti do šachového kroužku přitáhne. V minulosti výuka šachu patřila na šlechtických sídlech k dobrému bontonu. V Rusku nebo  v Arménii se šachy vyučují jako školní předmět, takže šachistů je zde mnohem víc, než v ostatních zemích. Jména Kasparov a Karpov, dlouholeté velmistry  v šachu na sklonku minulého století, pocházející ze Sovětského Svazu,  není nutné dlouze připomínat.

 „Od roku 2013 drží titul mistra světa v šachu Magnus Carlsen (nar. 1990) z Norska. Díky jeho  vítězství  na mistrovství světa v New Yorku  získaly šachy v jeho rodné zemi hodně na popularitě,“ zmiňuje Vladimír  Jurutka. Šachy se dají hrát i po internetu, což rovněž přineslo  novou   vlnu zájmu o tuto disciplínu. 

U nás hrají školy  svůj přebor v šachu, který má své okresní, krajské a celostátní kolo. Předloni byli úspěšní  mladí kyjovští šachisté, loni okresní přebor škol vyhrály  Milotice a Strážnice. „Děti, které jsou roztěkané  z počítačových her, šachová hra učí se soustředit, pro starší lidi je to možnost jak si zachovat duševní svěžest a pro zbývající věkové kategorie je to prostě příjemně strávený čas,“ vyjmenuje výhody šachu Jurutka. 

Systém šachových týmových soutěží je podobný jako například ve fotbale. „V Kyjově hrajeme okresní a krajský přebor,“ vysvětluje Vladimír Jurutka. „Klání probíhá při setkávání týmů během chladnějšího půlroku,  od října  do března. Pokud se některá partie  například v krajském přeboru protáhne až na pět hodin, což se může stát,  je to podobná námaha, jako když člověk dělá státnice, ale mnohem, mnohem zajímavější,“ přibližuje vedoucí oddílu šachu.

 Jihomoravský kraj a speciálně okres Hodonín na tom co se týče šachu není vůbec špatně. V okrese Hodonín je velký počet  týmových oddílů a soutěží. „Největší oddíl je ve Veselí nad Moravou. Jejich nejstarší aktivní hráč bude mít letos 90 let a nejmladší 10 let. Okres Hodonín jako jediný v republice má okresní přebor II, tedy dvoukolovou soutěž. Nejvyšší soutěž na okrese hrají šachisté Prušánek, a to II. ligu,“ informuje Jurutka. 

Vladimír Jurutka hraje šachy od dětství, závodně s šachům věnuje posledních dvanáct let. Pro děti, které mají o šach zájem, je na Sokolovně pravidelně jedenkrát týdně.  Kroužek šachů funguje i při DDM Kyjov, pod vedením Ivana Pařízka. 

Kromě  šachového oddílu kyjovského Sokola  zde působí také Zapsaný spolek Šachy Kyjov. Byl založen v roce 2011 za účelem organizace, podpory a propagace šachového dění v Kyjově a okolí. Pořádá několik šachových klání do roka.  Oblíbenou a již zavedenou soutěží je Kyjovský  koník, který je určen pro mládež do patnácti let. Probíhá každoročně 8. května v kulturním domě v Kyjově. „Je to ideální příležitost pro děti i rodiče přijít si zahrát, nebo se podívat, a případně se  později zapojit do některého oddílu,“ myslí si Jurutka. „Loni se účastnilo 46 dětí. Hrají děvčata i chlapci 7 partií dvakrát 15 minut, losuje se švýcarským systémem.  Loni se odehrál  již čtvrtý ročník Kyjovského koníka.“

4.ročník Svatováclavského turnaje v roce 2012 v Kyjově vyhrála Věra Medunová. (Foto archiv)

 Nejdelší tradici má  Svatováclavský turnaj pořádaný 28. září, v roce 2016 se konal už poosmé. „Účastní se i děti, které jsou pak vyhodnocovány zvlášť. Třikrát vyhrály tento turnaj ženy, přestože se účastní v menším počtu.   Vánoční štěpánský turnaj se hraje 26. prosince pod názvem  O pohár Kyjovského pivovaru,“ informoval Jurutka.

Kromě sportovního šachu se v Kyjově provozuje šach i rekreačně, hraje se každou poslední sobotu v Kyjově v pivnici na Budvarce. Je určen pro ty, kteří nechtějí nechat zahálet své mozkové buňky a dávají přednost neformálnímu prostředí.

„Rád vzpomínám na  šachovou olympiádu v Drážďanech, kde jsem se byl v roce 2008 podívat. V obrovském sále spolu hrály týmy jednotlivých zemí a  dvojice  lidí různých národností, ras i náboženství z celého světa. Vládla tam pohodová atmosféra. Tam  jsem si uvědomil, že šachy, tak jako každý sport,  mohou a mají lidi spojovat,“ zakončil Vladimír Jurutka.


Šachy jsou demokratický sport, síly zde mohou změřit mladí i starší hráči. (Foto archiv.)


sobota 4. února 2017

Oblíbené články blogu:



1.Jak Kyjovjáci vzpomínají na malíře a fotografa MiroslavaTichého
Publikováno 18. října 2016 v rubrice Kultura



2. Evžen Boček: Současnou humoristickou literaturu neznám a nečtu
Publikováno 1.listopadu 2016 v rubrice Rozhovory



3. Alois Vrbovský: Úspěch se dostaví jedině s vytrvalostí
Publikováno 27. prosince 2016 v rubrice Rozhovory.

Ukázky činnosti bobrů u Kyjova poblíž cyklostezky Mutěnky








Viz článek Bobři se vrátili na Slovácko - publikováno 3. prosince 2016 v rubrice Ostatní.

středa 1. února 2017

Glosa: Anděl Páně 2 v Kyjově



„To ještě neznamená, že když na to přes svátky chodí spousta lidí, že je to dobré,“ sýčkovala kamarádka a do kina se mnou na film Anděl Páně 2 nechtěla. Naštěstí jsem se nenechala odradit. Poprvé jsem štěstí zkusila v půli ledna a překvapilo mne, že bylo i tentokrát vyprodáno.  Zrovna jsem si tedy koupila lístek na další termín, 29. ledna. V pokladně už  zbývalo jenom pár  volných „lupenů“.
 
V neděli devětadvacátého jsem tak šla už  najisto. Kinosál byl skutečně až na několik málo míst v první řadě zcela zaplněný. Byl to sváteční pocit… v dnešní době se to stává výjimečně. A ukázalo se, že to má svůj dobrý důvod. Pohádka, možná spíše pro dospělé než pro děti,   nepřinesla ani chvilkovou nudu, a že se tam děly věci… Nemotorný anděl Petronel, který byl společně s čertem Uriášem vyslán o svátku sv. Mikuláše na misi na Zem,  žádal často o pomoc svaté na nebesích a ti ho na holičkách nenechali. Jejich přispění  nabývala nečekané podoby a bylo příležitostí ke vtipu, filmovým trikům a laskavému humoru.

Na film jsem se vypravila také proto, že jsem chtěla vyzkoušet nový mobiliář kina Panorama. Sedačky  poskytují opravdový komfort a pohodlí, jednotlivé stupínky jsou dost široké, aby bylo možné pohodlně přecházet kolem sedících směrem do středu řady. Nový kvalitní obraz a vylepšená akustika také přispěly k bezvadnému zážitku z představení. Tak nezbývá než si přát hodně dobrých filmů, protože jít do moderního  kina je přece jenom jiný zážitek, než to zkouknout doma na monitoru.