sobota 30. května 2020

Dětský ráj Sokolíček už zase funguje

Atrakce se skluzavkami na venkovním dětském hřišti Sokolíčka.
Kyjov – Slunečné odpoledne, dospělí u stolků při kávě nebo limonádě, děti dovádějící na prolézačkách, skluzavkách, houpačkách, lanovkách a trampolínách, tak to už zase vypadá na dětském venkovním hřišti Sokolíčka v Kyjově. Život se vrací k normálu. 

„Jsem tady se sedmiletým synem, právě je na trampolíně,“ říká maminka z Kyjova s tím, že hoch se na atrakce už těšil. „Chodili jsme sem dříve pravidelně, tak jednou dvakrát měsíčně.“ 
„Stálí zákazníci se vracejí a jsou rádi, že fungujeme,“ konstatuje provozní Marcela Pančochářová. „Od pondělí jsme otevřeli i kryté hřiště v prostorách sokolovny.“ Vynucenou pauzu kvůli pandemii koronaviru využili ke kultivaci a renovaci venkovního areálu pro děti a mohou se pochlubit i novou trampolínou, tzv. bublinou, kolem níž je umělý trávník. Vstup na tuto atrakci je totiž pouze bez bot. Přibylo i několik lehátek na opalování. Podél dětského hřiště je nová keřová výsadba.

„Ke sčítání ztrát jsme se ještě nedostali, ale během dvou měsíců vypršela například expirační doba u řady potravin, hlavně pro děti, například džusíků a podobně. Snažíme se totiž nakupovat kvalitní produkty, a ty mívají krátkou, často jen dvouměsíční dobu použití. K tomu je třeba připočíst náklady na mzdy pracovníků, dvě zaměstnankyně se rozhodly zůstat doma s dětmi a pobírají ošetřovné. Během kritického období nouzového stavu nebyl propuštěn nikdo,“ informuje provozní. 

Novou trampolínu, tzv. bublinu, si děti jistě oblíbí. A možná i rodiče :-)

„Nabízíme hodinový nebo celodenní vstup, lidé si dnes většinou vzhledem k nestálému počasí koupili hodinový vstup, ale tady plyne čas velmi rychle, takže si pak třeba přikupovali další.
O prázdninách budeme mít otevřeno denně, od 9:30 až do 19 hodin,“ slibuje Pančochářová.





Zámek v Miloticích vylepšil prohlídkovou trasu

Milotice – Od úterý 26. května zahájil plný provoz Státní zámek Milotice. Bude otevřeno každý den mimo pondělí od 9 do 16 hodin, tak jako to bylo obvyklé v minulých letech. Změny ale jsou: prohlídky budou mít kapacitu maximálně 12 osob namísto běžných 25. Návštěvníci musí mít roušky. Informace o fungování ve zvláštním režimu jsou na webu zámku a také na tabulích v zámeckém areálu.

„Odložený start sezony jsme mimo jiné využili k obměně a významnému doplnění prohlídkové trasy, takže většina místností byla obohacena o další vybavení z našich depozitářů,“ pochlubil se Václav Lunga, pracovník zámku pro vztahy s veřejností. „Největší změny prodělala pracovna hraběnky, kulečníkový pokoj, čínský salon a hostinský pokoj. Interiéry teď působí zabydleněji, jsou bohatší a více odpovídají stavu, v jakém se nalézaly za posledních majitelů před rokem 1945. Jedná se o největší zásahy do vnitřního zařízení zámku od roku 2005, kdy vznikla nynější prohlídková trasa,“ upozornil Lunga. 
Byl zaveden také prodej eVstupenek, takže si lidé mohou koupit vstupenku na prohlídku zámku z pohodlí svého domova a nemusí stát řadu u pokladny. Fungovat bude dokonce i půjčování kostýmů, i když v omezeném režimu. „Jeden oděv bude možné zapůjčit jenom jedenkrát denně, poněvadž se pak bude 24 hodin "větrat", aby se mohl použít v dalším dnu,“ informuje mluvčí o postupu, který schválila Krajská hygienická stanice i Státní zdravotní ústav. „Takže návštěvník, který přijde odpoledne, už zkrátka nebude mít takový výběr jako ten dopolední.“ 
Zámecké zahrady a zahradnictví jsou v Miloticích otevřeny už od 11. dubna. Za pěkného počasí sem přichází hodně návštěvníků a někteří si dělají na trávníku i piknik. „Přivíráme oko, normálně se na trávníky vstupovat nemůže. Nesmí si ovšem udělat piknik v ústřední ploše parku - pokud to bude někde bokem, vzadu mezi stromy, tak není problém,“ podotýká Lunga. 

Zámek v Miloticích zve opět k návštěvám, je možné si půjčit i kostýmy. (Foto: zdroj internet)
„Co se týká ztrát, tak cca 3 000 školních dětí nepřijede na klasické kostýmové prohlídky, které pořádáme v květnu a červnu, ruší se objednané zájezdy. Takže takových 4 000 objednaných osob nepřijede, a to nepočítám nenahlášené běžné návštěvníky, kteří za uplynulé dva měsíce nemohli přijít,“ vyjmenovává negativní ekonomické dopady pandemie koronaviru na správu zámku v Miloticích Lunga. „Uvažujeme, že bychom o letních prázdninách měli otevřeno i v pondělí, tedy non stop 7 dní v týdnu, ale konečné rozhodnutí padne až v průběhu června. A to podle toho, co ukážou první týdny po otevření - jestli lidé budou chodit na prohlídky nebo ne, sami nevíme, co máme čekat, ale jsme připraveni na všechno,“ uzavírá PR pracovník.





pátek 29. května 2020

Ženy zase mohou ke kadeřníkovi. Spokojenost je na obou stranách

Kyjov - Kadeřníci po více jak dva měsíce trvající přestávce kvůli pandemii koronaviru mají nyní napilno. „Objednávek máme strašně moc. Lidi naši situaci většinou chápou, ale někteří jsou i trochu naštvaní. Vycházíme jim vstříc, natahujeme pracovní dobu, abychom zákazníky mohly uspokojit,“ popisuje současnou situaci kadeřnice Monika.

„Prvních čtrnáct dnů po vyhlášení nouzového stavu a uzavření salonů jsme všechny kadeřnice provozovny byly v depresi, nevěděly jsme, jak dlouho tato situace potrvá a jak ji budeme řešit. Jako OSVČ jsme zůstaly den ze dne bez příjmů. Kompenzaci od státu jsme dostaly, ale až po šesti týdnech,“ přibližuje nedávný vývoj situace Monika. „Bylo to pro nás velice těžké, že kadeřnictví zavřeli, těžko jsme to nesly a jsme velice rády, že máme znovu otevřeno, a doufáme, že to už tak zůstane,“ dodává žena, která se jako kadeřnice živí už více jak dvacet let a má svoji profesi ráda.


Církevní škola v září neotevře

Kyjov - Současnou ekonomickou situaci, nynější stav v souvislosti s pandemií koronaviru, obavy, že by se v těchto poměrech nestihla všechna potřebná povolení nutná k zahájení výuky i malý počet přihlášených dětí uvádí Arcibiskupství olomoucké, zřizovatel Církevní základní školy a mateřské školy v Kyjově, jako důvody svého rozhodnutí o pozastavení projektu. Dva roky úsilí a příprav tak nevedly k žádoucímu výsledku. „Sám jsem od začátku tušil, že zřídit církevní školu dnes, a v Kyjově, nebude vůbec jednoduché, ale tým okolo pana děkana tak „makal“, že jsem k radosti své i dalších začínal věřit, že se škola rozjede,“ říká Pavel Trávník, člen pastorační rady.
„Velké poděkování patří všem, kteří se zapojili do přípravy tohoto projektu,“ sděluje kyjovský děkan P. Vladimír Mrázek. „Bůh ať jim odplatí a naplní je svým požehnáním. O možném dalším využití budovy chceme nyní uvažovat a diskutovat. Již nyní je patro pronajaté,“ dodává kyjovský děkan, pro kterého je sice nečekané rozhodnutí zřizovatele zklamáním, nicméně důvodům rozumí a akceptuje je.

Kyjovský stadion má novou tartanovou dráhu

Nový tartanový povrch oválu atletické dráhy si vyzkoušeli první návštěvníci kyjovského stadionu už minulou středu. Ten původní byl po dvaceti letech intenzivního využívání již v havarijním stavu. „Čtyři pět roků přesahoval životnost,“ potvrzuje hlavní trenér Alois Vrbovský, kterého změna těší. Atletickou dráhu využívají členové Atletického klubu Kyjov, kteří trénují třikrát čtyřikrát týdně, ale také školy, mateřské školy i široká veřejnost.
Modernizace se dočkala i další atletická stanoviště. Došlo ke zpevnění plochy pro skok daleký i vysoký, byl vybetonován kruh pro vrh koulí. Následovala instalace nové časomíry. Celkové náklady na realizaci projektu, který připravil Atletický klub Kyjov ve spolupráci s městem Kyjov, dosáhly téměř 12 milionů korun. Ze 70 procent byly kryty dotacemi z prostředků SR.


Stadion v Kyjově se pro rekonstrukci opět otevřel pro sportovce i širokou veřejnost.

„Práce začaly na podzim loňského roku, nejprve se musel odstranit tartan starý a vyfrézovat povrch pod ním, pak položit nový. Teď na jaře jsme čekali na příhodné počasí, aby se mohl udělat nástřik tartanu. Jsme rádi, že je rekonstrukce hotová, a mělo by to být zase dalších dvacet let v pořádku,“ usmívá se spokojeně správce stadionu Roman Klimeš. „Otevřeno je tady od rána od osmi hodin do večera do devíti hodin, takže kdokoli si může přijít novu dráhu vyzkoušet,“ dodává správce s tím, že sportovci jsou již po vynucené pauze natěšeni na pravidelné tréninky a pohyb.


neděle 17. května 2020

Co dělají lidé v „době koronavirové“?

Omezení volného pohybu a svobodného cestování je nepříjemnost, kterou nám vláda v rámci omezení šíření rizika nákazy nemoci Covid-19 nařídila strpět. Zajímalo nás, jak se s tím lidé v našem okolí vyrovnali a zda jim tyto restrikce přinesly i nějaké výhody a paradoxně třeba i nové příležitosti.
„Protože letos na dovolenou nikam nepojedeme, rozhodla jsem se zvelebit zahradu. Hobby markety naštěstí mají otevřeno,“ říká paní Hana (50). Jejich pozemek v zahrádkářské kolonii za městem tak doznal změn. „Koupila jsem dřevěný stůl a dvě lavice pro venkovní posezení, bambusovou rohož na plot, abychom měli více soukromí, slunečník a možná pořídím i gril, abychom si to letošní léto na zahradě opravdu užili,“ plánuje paní Hana.

Vycházky do přírody byly povoleny od začátku nouzového stavu a toho využila paní Ivana (55). „Dříve jsem se vždy starala o to, abych měla nějaký doprovod, teď jsem ale začala do blízkého okolí vyrážet sama – a zjistila jsem, že mi to vyhovuje. Nemusím se nikomu přizpůsobovat v tempu chůze, sama si určuju cíl a trasu procházky. Objevila jsem pár moc pěkných míst, kde jsem roky nebyla. Sama jezdím i na výlety na kole a je to super!“ pochvaluje si.

Ty, kteří rádi tráví volný čas s knihou v ruce, počátkem nouzového stavu nemile zaskočilo zavření veřejných knihoven. Paní Jana (40) k tomu říká: „Do knihovny chodím, i když ne moc často. Teď ale ta možnost nebyla. Napadlo mne udělat si pořádek doma ve vlastní knihovně a narazila jsem na kousky, ke kterým jsem se ještě nedostala. Byla mezi nimi i knížka k předminulým Vánocům, kterou jsem dostala od syna a kterou jsem tenkrát pro nedostatek klidu odložila. Teď jsem si jsem se do ní s potěšením začetla, je to moc pěkný příběh. Tak díky této nepříjemné koronavirové době jsem měla i hezký čtenářský zážitek,“ uzavírá žena.

Toto bezprecedentní období přineslo většině lidí více volného času, respektive více času tráveného doma. Paní Helena (47) to potvrzuje: „Částečně teď pracuju z domu, děti už moji péči tolik nevyžadují. Čas jsem využila k udělání pořádků v domácnosti a začala jsem spíží. Do obchodu chodíme podstatně méně často než dříve, tak potřebuju mít přehled o potravinách, také proto, abychom jídlo zbytečně nevyhazovali. Vytřídila jsem i oblečení a protože obchody jsou zavřené, dosud jsem nestihla uvolněné místo ve skříních znovu zaplnit,“ usmívá se Helena.

Pan Tomáš (56) má rád výtvarné umění a využil toho, že naše i světové galerie zpřístupnily své sbírky na internetu, např. na https://artsandculture.google.com. Z pohodlí domova si tak prohlíží díla velikánů i s odborným výkladem. „Vidět umělecké dílo na vlastní oči je samozřejmě kvalitativně jiný zážitek, ale tento způsob je také přínosný,“ hodnotí. Internet využívá i paní Lenka (53), která je učitelkou. Nový způsob výuky žáků na dálku je náročný, a tak když si chce od všeho odpočinout, brouzdá po internetu a hledá zajímavé recepty, protože ráda vaří. Objevila tak stránky http://www.maskrtnica.cz/, https://www.menuodkoko.cz/ nebo https://www.cuketka.cz/. Ocenila i video kuchařku, i když podotýká, že je trochu zavádějící, protože na videu vypadá všechno raz dva hotové.

Nejtíživěji ale doléhá současná situace na seniory. „Stojí to za houby, každý je z toho špatný,“ postěžuje si paní Marie (81), která žije v domě s pečovatelskou službou. Do zařízení se dostala před rokem, po úrazu. Nyní se už zotavila. I když mají doporučeno vůbec neopouštět areál, paní Marie si občas udělá krátkou večerní procházku na čerstvém vzduchu do blízkého parčíku s kaplí. „Ten pocit svobody mi chybí,“ konstatuje žena. Oceňuje nový kanál ČT3, staré oblíbené seriály, zábavné pořady i tělesná cvičení, které se snaží podle návodu z televizní obrazovky provádět. Je vděčná i za možnost telefonovat se svými blízkými a známými, i když jak dodává, osobní kontakt a popovídání z oči do očí to nenahradí. Navíc ji po chvíli začne silně bolet ruka z toho, jak drží mobil u svého ucha, a musí hovor ukončit. Velmi se těší, tak jako všichni lidé zejména vyšších věkových skupin, na zmírnění bezpečnostních opatření a schůzky s rodinou a přáteli.



Kyjovští budou lépe bydlet

Rekonstrukce chodníků na Sídlišti Zahradní.
Kyjov – V jindy poklidné části města na Sídlišti Zahradní a v jeho okolí panuje v současné době čilý stavební ruch. Na tomto nejmenším sídlišti ve městě s pěti bytovými domy probíhá revitalizace. Jejím účelem je obnova povrchů a celková regenerace veřejného prostoru. Rekonstruuje se povrch místní komunikace a chodníků, které se budují ze zámkové dlažby. Ve vnitrobloku Sídliště Zahradní se obnoví příjezdové komunikace a parkovací stání. Dále v řešené lokalitě dojde k rekonstrukci veřejného osvětlení. Prostor bude doplněn lavičkami, stojany pro kola a odpadkovými koši. V rámci úprav a vybudování parkoviště je nutné pokácet několik přerostlých stromů, které budou nahrazeny novou výsadbou. „Začali kolem Velikonoc, práce jdou rychle,“ hodnotí jeden z obyvatelů sídliště. Hotovo by mělo být do konce srpna. Jak informoval tiskový mluvčí města Kyjova Filip Zdražil, náklady se šplhají k 18 milionům Kč. Městu se podařilo na projekt získat dotaci v maximální možné výši 6 milionů korun od Ministerstva pro místní rozvoj. 
Naproti sídliště přes ulici byly dokončeny stavební práce na zateplení a nové fasádě nejvyššího obytného domu v Kyjově, tzv. „dvanáctipatráku“. Pracovalo se zde od loňského léta. Náklady na opravy hradí majitelé bytů v rámci Společenství vlastníků jednotek.
Nový cihlový bytový dům se staví pod Sídlištěm Zahradní u křižovatky s Komenského ulicí. Jak sdělil stavitel a majitel objektu Lukáš Grmolec, vznikne zde 21 bytů různé velikosti, od 1+kk až po 4+kk s výměrou 100 m2. Obyvatelé budou mít v podzemní části k dispozici 13 garáží a 8 parkovacích míst kolem domu. Polovina bytových jednotek má v současné době již své majitele. Ti si mohli vybrat podle svého vkusu například provedení koupelny. Dům bude dokončen do konce letošního roku. „Výstavba pana Grmolce je soukromou aktivitou, kterou však město velmi podporuje, protože bytů je v Kyjově nedostatek,“ uvedl tiskový mluvčí Zdražil.

pátek 1. května 2020

Seniory se před koronavirem podařilo ochránit

Kyjov – Senioři jsou nejohroženější skupinou v boji s koronavirem v pandemii Covid-19, zatím ale vše nasvědčuje tomu, že v našem regionu se je podařilo ochránit.
Jak sdělila Novému Slovácku ředitelka Centra sociálních služeb a Domu s pečovatelskou službou na Palackého ulici v Kyjově Jana Trnečková, neprodleně a včas zavedli opatření, aby se nákaze předešlo. Začali zdarma zajišťovat nákupy téměř všem obyvatelům DPS. Zrušili společné stravování v jídelně, uživatelé dostávají stravu do svých bytů. Také veškerou hygienu a další servis začaly pečovatelky okamžitě poskytovat v domácím prostředí tak, aby se minimalizovalo riziko přenosu viru. Byla zrušena služba pedikúry, na kterou mohli docházet i penzisté zvenčí.

„Samozřejmostí bylo důkladné používání desinfekce a dostupných ochranných prostředků, roušek, respirátorů a v poslední době i ochranných štítů. Do roušek jsme vkládali vložky a dělali jsme maximum, co se v té době dalo. Desinfekci nám poskytl zřizovatel – město Kyjov i Kraj. Důležité pro nás byly i darované krémy na ruce, protože časté používání mýdla a desinfekčních prostředků zatěžuje a vysušuje pokožku. Roušky pro nás šilo deset dobrovolných švadlenek, darovala nám je také firma AHORN CZ, s. r. o., z Vlkoše a patří jim náš velký dík. Na facebooku všechny dárce uvádíme jmenovitě. Chtěla bych ještě zmínit firmu AGROPODNIK Hodonín a.s., která nám dodala desinfekční prostředky v počátečním období zavedených opatření, kdy nebyly k sehnání. Využili jsme ji k očistě prostor v domě s pečovatelskou službou i v bytech našich dalších klientů,“ sděluje Trnečková. „Ráda bych poděkovala také všem zaměstnancům CSS, protože ke všem navrženým opatřením přistoupili zodpovědně se snahou chránit naše uživatele.“ Jak ředitelka potvrdila, žádné onemocnění způsobené koronavirem se mezi jejich klienty nevyskytlo.

Stejně dobře jsou na tom i v domově – Centru služeb pro seniory v Kyjově naproti nemocnice. Ani zde se onemocnění Covid-19 u žádného z uživatelů neobjevilo. Už 10. března se v zařízení sešel krizový štáb a rozhodl, že personál si přinese do budovy osobní věci na 14 dnů pro případ, že by hygienická stanice rozhodla o karanténě domova. K tomu naštěstí zatím nedošlo. U všech 101 zaměstnanců Centra byly provedeny Rapid testy na Covid-19 a výsledky byly v pořádku, ani jeden test nebyl pozitivní.

Testování sociální pracovnice Centra služeb pro seniory Kyjov.
„Pomáhala nám celá řada dárců, ale nesmím zapomenout na Bc. Vladana Minaříka z Kostelce a jeho firmu FLOR SERVICE TRADE, s. r. o., který nám ve správnou chvíli daroval tisícovku respirátorů v hodnotě 165 tisíc korun,“ sděluje potěšeně ředitelka Centra služeb pro seniory Kyjov Ladislava Brančíková. Na webpvých stránkách zařízení děkuje všem ostatním dárcům a dobrovolným švadlenkám z Kyjova a okolních obcí, včetně Tělocvičné jednoty Sokol Kyjov, které domovu darovaly látkové roušky. Zaměstnankyně Centra aktivně zareagovaly na danou situaci již v počátku vypuknutí epidemie v České republice a ušily vlastními silami 500 kusů roušek. Společnost REALITY GAIA, spol. s. r. o., navíc věnovala i pochutiny plné energie, kterou personál v této době obzvlášť potřebuje.

 Zákaz návštěv v domově platí už od 4. března. Vynalézavé a technicky zdatné pečovatelky pomáhají uživatelům zajistit kontakt s rodinou přes telefon, pořizují fotky i videa, a rodina na to často reaguje stejným způsobem. Senioři tak mají možnost vidět a slyšet své příbuzné, což příznivě ovlivňuje jejich náladu i zdraví. Zřizovatel domova Jihomoravský kraj poskytl Centru k těmto účelům tablet. „Personál pracuje s nasazením, pečovatelky jsou vstřícné a kreativní a svou práci dělají srdcem,“ oceňuje zaměstnance ředitelka Brančíková.




Kavárny a restaurace fungují v „nouzovém režimu“

Kyjov – Omezili nabídku na nejžádanější sortiment, otevřeli výdejní „okna“, případně zajistili zdarma rozvoz svých produktů. Tak funguje v tomto období kvůli pandemii koronaviru řada restaurací i některé kavárny.

Rouška a rukavice chrání spotřebitele i prodejce.

„Máme takové improvizované okénko, říkáme tomu Pražokénko, protože kavárna Pražírna, a pokud je hezké počasí, docela to jde,“ říká majitel oblíbené kyjovské kavárny Tomáš Výleta. „Lidé si koupí v kelímku kávu, pivo nebo limonádu a odejdou, nezdržují se tady, jsou ohleduplní. Nabídku jsme omezili na nejžádanější druhy, máme tu i nějaké dezerty. Všechno balíme s sebou. Tržby klesly na dvacet třicet procent toho, na co jsme byli zvyklí, ale je to aspoň něco,“ dodává kavárník.

Podobně funguje i restaurace Sport Billy u stadionu. Zahrádka je zavřená, ale štamgasti i náhodní návštěvníci postávají s půllitrem ve dvojicích v rozestupech kolem nebo využívají lavičky u areálu restaurace a v blízkém parku. Žízeň, zvláště za pěkného počasí, je třeba hasit.

Restaurace Nový svět, která bývá za normálních okolností hodně vyhledávaná, nabízí kromě možnosti odběru jídla u výdejního místa ve vstupu do budovy i rozvoz obědů po městě zdarma. Lidé si menu objednávají po telefonu. „Je to špatné,“ komentuje situaci spolumajitelka restaurace Jana Střížová. „Tržby jsou tak na desetině, nekonají se zde žádné akce. Ale zaměstnanci u nás zůstávají,“ dodává a doufá, že se v dohledné době situace změní k lepšímu. Podobně jsou na tom i další restaurace a stravovací podniky v tomto bezprecedentním období.


:

Je rozhodnuto: letos se v Kyjově koupat nebude

Kyjov - Na dovolenou v zahraničí u moře to letošní léto kvůli situaci kolem pandemie koronaviru rozhodně nevypadá a Kyjovjáci se budou muset obejít jednu sezonu i bez vodních radovánek na místním koupališti. Radní se rozhodli využít situace k zahájení prací na výstavbě akvaparku.
„Rada v rámci své kompetence rozhodla o tom, že koupaliště v letošní letní sezóně nebude otevřeno,“ potvrdil místostarosta Daniel Čmelík. „Naším přáním je zajistit, aby příští koupací sezóna už proběhla v novém a moderním zázemí. Proto chceme s rekonstrukcí koupaliště začít co nejdříve, i za cenu toho, že letošní prázdniny bude pro veřejnost k dispozici jen biotop v Bohuslavicích. Domníváme se, že bezpečí lidí by mělo mít přednost před vodními kratochvílemi. I to bylo důvodem, proč jsme se takto rozhodli - letošní sezóna totiž dost možná bude postižena dopady koronavirové pandemie,“ vysvětlil kroky radních místostarosta.
V červnu 2021 by návštěvníky areálu měly již přivítat nové venkovní bazény i zázemí. Vnitřky bazénových van budou z nerezové oceli. „Nová bazénová tělesa budou kopírovat velikostně ty stávající. Na doporučení expertů se pravděpodobně sníží pouze hloubka velkého bazénu,“ přibližuje Čmelík.
Vítězný projekt nového akvaparku v Kyjově.
Přestože stálá plavecká komunita v Kyjově si přála zachování rozměrů velkého bazénu, jak vyplývá z finálního vítězného projektu brněnského ateliéru SENAA, ze čtyř drah pro plavce budou mít dvě kvůli odpočinkovému molu poloviční délku. „Návrh vypadá dobře, ale když přijde víc lidí, tak si asi všichni moc nezaplavou,“ konstatuje dlouholetá věrná návštěvnice koupaliště. „Přitom slíbili, že zachovají původní plavecké dráhy.“
„K úpravám vodních ploch došlo na základě stanovisek a rad odborníků a také debat s občany, kterých se na toto téma uskutečnilo několik. Chceme, aby areál letního koupaliště byl atraktivní pro širokou veřejnost. Rozložení vodních ploch, které je nyní v návrhu, odpovídá běžným standardům,“ argumentuje místostarosta.
Část kyjovské veřejnosti si také přála zachování skokanského můstku, ani ten v projektu ale není. „Pracujeme s variantou, že v budoucnu v rámci samostatné etapy by byly venkovní atrakce doplněny skokanskou věží s vlastním doskokovým bazénem,“ podotýká Čmelík.
V současné době se koná výběrové řízení pro realizaci projektu, jak rekonstrukci koupaliště, tak i výstavby krytého bazénu. O časovém harmonogramu výstavby krytého bazénu bude rozhodovat zastupitelstvo. Odhadované náklady na realizaci akvaparku se pohybují kolem 200 mil. korun, konečná cena však bude známa až po ukončení výběrového řízení realizátora stavby.