„Na popravištích, ve věznicích a koncentračních táborech zemřely tenkrát stovky vlastenců. Mezi nimi bylo i třicet tři občanů Kyjovska, kteří pomáhali veliteli paraskupiny ZINC, nadporučíku Oldřichu Pechalovi, pronásledovanému gestapem,“ připomněla Anna Čarková, předsedkyně spolku Kyjovské Slovácko v pohybu, který ve spolupráci s lékařem a regionálním spisovatelem Jiřím Dunděrou a předsedou Občanského sdružení Omega Plus Vladimírem Výletou vzpomínkovou akci uspořádal. Záštitu nad událostí převzal František Lukl, starosta města Kyjova.
„Mezi padlými byli občané různého vyznání, proto v programu vystoupili zástupci církví i Židovské obce, která ztratila během války 206 příslušníků a v roce 1943 zanikla,“ přiblížila Čarková. „Vzpomněli jsme i osadu Hraničky na hranicích kyjovského a svatoborského katastru, která byla domovem romské komunity a přestala existovat v roce 1940. Jen několik málo jednotlivců přežilo koncentráky a dočkalo se konce války.“
Mluvené slovo střídaly hudební vstupy. Na varhany hrála Alžběta Plachá, na trubku Štěpán Koudela, skotské dudy si přítomní vyslechli v podání Petra Velana. Vít Mareček zahrál na klávesy, zpíval Volf Spitzbard. Na závěr byla přečtena jména třiceti tří spolupracovníků parašutisty Oldřicha Pechala z Kyjovska, které nacisté před osmdesáti lety popravili nebo umučili.
Děkan Vladimír Mrázek na setkání promluvil k přítomným. |
„Myslím, že je důležité připomínat i těžké chvíle našich dějin, abychom z nich čerpali poučení. Připomenout si tyto oběti je naší povinností, abychom nezapomněli a celým svým úsilím se snažili o svobodu a mír, který, jak v těchto dnech poznáváme, je tak křehký,“ řekl kyjovský děkan Vladimír Mrázek.