úterý 22. srpna 2017

Fénix pomáhá nemocným i pečujícím
Centrum Fénix sídlí  naproti letního kina na Urbanově ulic.

Kyjov – V sobotu 12. srpna se konal Den otevřených dveří v Sociálně-psychiatrickém centru Fénix. 


  Návštěvníci měli možnost se seznámit se zaměstnanci a popovídat si o náplni jejich práce, .prohlédnout si prostory centra  a zakoupením výrobků uživatelů podpořit tuto obecně prospěšnou společnost. Součástí doprovodného programu byla výstava obrazů Andrey  Kutálkové a vyšívaných obrazů Lucie Tvarůžkové s názvem Nikdy neztrácej naději.

Andrea Kutálková začala intenzivněji malovat v době své nemoci. Na plátně vyjadřuje to, co prožívá a vnímá, a o tom jsou také její básně.  

Janek Sedlář, sociální pracovník centra Fénix, představil svou fotoknihu Průvodce krajinou vnitřní a vnější s texty na téma  sebepoznání a osobního růstu.

Fotokniha snímků z Chřibů a Karpat, které Janek Sedlář  nafotil na svých cestách přírodou. Pobyt v přírodě má podle autora pozitivní dopad na psychiku člověka.


Uskutečnil se    tradiční dětský bazárek a k vidění bylo několik krásných historických automobilů ze Slováckého Veteran Car Clubu Uherské Hradiště, který akci podpořil. 


Dětský bazárek se koná u příležitosti Dne otevřených dveří již tradičně. Ceny oblečení se pohybují od dvaceti do třiceti korun.

Sociálně-psychiatrickém centru Fénix bylo založeno v roce 2012. I když má sídlo v Kyjově, jeho služby jsou určeny pro uživatele z celého  regionu: Kyjovska, Veselska i Hodonínska. V letošním roce zde byla otevřena nová služba – sociální rehabilitace, která cílí na lidi s duševním onemocněním, kteří dovršili osmnácti let. Služba má pomoci těm, kteří po návratu z léčebny potřebují podporu a doprovázení, aby znovu našli svoje místo ve společnosti. 


Vedoucí denního stacionáře Mgr. Radka Galanová


Již zavedenou službou je denní stacionář. Do cílové skupiny patří zejména lidé trpící Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence. Přichází sem na několik hodin denně, aby procvičili a posílili svoje paměťové a kognitivní schopnosti a předešli osamělosti.  „Dvakrát do měsíce se v budově centra Fénix schází svépomocná skupina pečujících. Zde rodinní pečující získají  informace a bezpečný prostor ke sdílení nelehkých zkušeností, které s sebou přináší život s člověkem postiženým demencí,“ doplnila vedoucí denního stacionáře Radka Galanová.

Více informací na http://www.fenix-centrum.cz  a na Facebooku.


Nejstarší člen Slováckého Veterán Car Clubu Uherské Hradiště pětaosmdesátiletý František Kolečkář (vpravo) se svým přítelem v prostorách denního stacionáře. Kolečkář přijel  historickým Mercedesem, který si přivezl z americké Kalifornie, kde  žil pětadvacet let.
S touto krásnou Fordkou přijel  ředitel centra Fénix MUDr.  Jaroslav Kliment. Sběratelství veteránů se věnuje už od mládí.  Za svého pobytu ve Švýcarsku míval kolem dvaceti historických automobilů, včetně motorek.

Akci Den otevřených dveří přijeli podpořit členové a sympatizanti Slováckého Veterán Car Clubu z Uherského Hradiště. 
Před budovou Fénixu zaparkovali i hasiči - veteráni z Nenkovic. Technika je stále plně funkční.


 (Fotoreportáž vyšla v Novém Slovácku.)


Žádné komentáře:

Okomentovat