pátek 18. srpna 2017

Art-mlýn v Bohuslavicích má pro každého něcoKyjov-Bohuslavice  -  Tvořivé dílničky s malířkou Lenkou Jurečkovou  pro děti, folklórní pořad Mlýnské kolo a festival Oslava dávných  časů, to je v kostce dosavadní prázdninová nabídka Art-mlýnu v Bohuslavicích.

Interiér i exteriér artmlýna se neustále zvelebuje. Loni byla slavnostně pokřtěna přibližná replika vodního mlýnského kola, tak jak se kdysi používalo.
  „Skupina  lidí, která zde každoročně pořádala divadelní přehlídku Mezi smrky, se rozhodla dále již nepokračovat,  což nám  bylo líto. A tak jsme přišli s nápadem na nový rodinný  festival Oslava dávných  časů, aby toto místo bylo opět  k dispozici a  lidé zde  mohli strávit odpočinkový příjemný den,“ přiblížila Eva Abramuszkinová - Pavlíková, spolumajitelka mlýna. 
 „Chtěli jsme upozornit na pěkné staré věci a činnosti, které má smysl kultivovat dál.  Pozvali jsme odborníky, kteří jsou v daném oboru specialisté. Etnolog doktor Urbánek je odborníkem  na vodní mlýny a najde zde vždycky  něco zajímavého, přestože panuje obecné přesvědčení, že na tomto mlýně se nic nezachovalo,“ vysvětluje Abramuszkinová Pavlíková.

V přízemních prostorách artmlýnu se koná výstava zasloužilého učitele Vincence Vrány.
 „Jsem tu poprvé. Prohlídka mlýna byla moc zajímavá,“ poznamenala jedna z návštěvnic. „Stále to tady dotváříme, každý rok přibude něco nového,“ doplnila Eva Abramuszkinová  Pavlíková. V nejstarší středověké kamenné  místnosti  nyní vystavují staré listiny a dokumenty. Poprvé se před mlýnem zkušebně uskutečnil i bleší trh a prodej sezónního ovoce a zeleniny. Vnitřní stěny mlýna o prázdninách zdobí  obrazy Vincence Vrány (1906 -1995), což byl  dědeček Evy Abramuszkinové Pavlíkové. Zasloužilý učitel, který se malování věnoval ve volném čase. Kromě toho vedl i žákovský pěvecký sbor, rád fotografoval, miloval folklor  a hrál ochotnické divadlo.
 
I když mletí na kamenných mlýncích vyžadovalo fyzickou sílu, děti práce bavila. Rozdrcené zrno je pak  třeba několikrát osít přes síta.
Tvoření ze slámy.
Ve venkovním areálu mlýna si zájemci mohli vyzkoušet mletí obilí na replice keltského i slovanského kamenného  mlýnku, vyrobit si ruční recyklovaný papír z rozdrcených novin nebo se studenty Mendelovy univerzity vytvořit něco hezkého ze slámy. Jejich nápadité  slaměné sochy zdobí okolí Art-mlýna.  A nebo se jen tak dívat, poslouchat příjemnou hudbu, dát si něco k pití  a užívat si  atmosféru  nekonvenčně zmodernizované budovy starobylého mlýna a posléze se v horkém  dni  zajít třeba zchladit  na nedaleký koupací biotop. 
                                                                             

Art-mlýn Bohuslavice
Podle písemných pramenů se historie bývalého vodního mlýna datuje do období kolem roku 1620, možná i 1420. Jako válcový mlýn byl uzavřen v 50. letech 20. století. V roce 2006 byl částečně zpřístupněn veřejnosti jako prostor pro realizaci výtvarných, divadelních, hudebních a jiných tvořivých aktivit. V červnu 2014 zde bylo otevřeno ART muzeum legend coby stálá expozice prezentující historii mlýna v kontextu širších historických událostí a legend. Zajímavé prostředí posledního z pěti mlýnů v Bohuslavicích inspiruje k poznání historie a realizaci vzdělávacích a kulturních aktivit. Pravidelně se zde koná  interaktivní folklórní festival Mlýnské kolo. 
(Článek vyšel ve Slovácku.)Žádné komentáře:

Okomentovat