neděle 17. září 2017

Sbírá celý život. Na pohlednicích má i prezidenty


Lovčice - Pohledy sbíral v dětství leckdo z nás starších. Petr Vykoukal z Lovčic však vytrval. Sbírá pohlednice všeho druhu už šedesát let a může se pochlubit více než sto tisíci kousky.
 
Petr Vykoukal z Lovčic na Ždánicku  ukazuje své tematické album, v němž se věnuje osbonostem a důležitým událostem.
Když se vedení Lovčic obrátí na Petra Vykoukala se žádostí o staré pohledy obce u příležitosti sjezdu rodáků, jde najisto. Sběratel je má pečlivě seřazené v albu. A najdeme tam i barevné historické pohlednice blízkého poutního místa Žarošic, Ždánic nebo Kyjova. Ostatně před pár lety ho oslovilo ždánické muzeum a měli zájem vystavit jeho pohlednice s vánoční tématikou. Žádný problém. Vykoukal je má roztříděné podle motivů. Zvlášť jsou betlémy, pohledy s náboženským obsahem, s baňkami a vánočními ozdobami, zimní krajiny. Nebo Ladovy obrázky. "Muzea ze sběratelů těží," přiznává vedoucí muzea ve Ždánicích Monika Jandorová, "pan Vykoukal u nás vystavoval už pětkrát. V dnešní době se pohledy posílají zřídka a lidé jsou nadšení, když si je mohou připomenout. Je v tom kus příjemné nostalgie, " říká Jandorová. Devětašedesátiletý Petr Vykoukal vlastní ucelenou kolekci, která se věnuje kostelům, zajímavé je i i album pohlednic, na kterých jsou kroje z celé republiky. Celá jeho sbírka čítá v současné době 110 000 kusů pohlednic. „Sto tisíc, to byla moje meta, toho jsem si přál dosáhnout,“ svěřuje se sběratel. Drží se zásady, že jeho koníček nemá být drahý a předměty do sbírky až na výjimky nekupuje. Většinu věcí dostal od známých zdarma. Tisícovky pohlednic získal z pozůstalosti příznivců, kteří měli stejného koníčka.

Sbírá, na co si vzpomenete...
Petr Vykoukal, rodák z Lovčic, začal se svou zálibou brzy. Nebylo mu ještě deset let, když se rozhodl, že bude sbírat známky. V současné době ale svou sbírku známek, která čítá přes 52 600 kusů, rozšiřuje už pouze o známky české.
Ačkoli sám vysedávat do hospod zásadně nechodí a pivo si dá raději doma, pivních tácků má na 1500 kusů z pěti států. Nedávno o ně projevila zájem kyjovská čajovna a vystavila je ve svých prostorách. "Mají zájem také o obaly od čokolád," podotýká Petr Vykoukal. Také ty v minulých letech sbíral. Schraňuje i nálepky od sýrů, kterých má na 3 500 kusů.
Zapálený sběratel z Lovčic je hrdý i na svou sbírku odznaků, které hlavně v minulosti patřily k propagačním předmětům podniků. Odznáčků vlastní víc než tisícovku. "Dřív jsem sbíral také obaly od žvýkaček, etikety od vín nebo nálepky od zápalek, " doplňuje. V jeho souboru nechybějí ani staré kovové mince. Předmětem jeho neutuchajícího zájmu jsou také kapesní firemní kalendáříky, kterých má rovněž přes tisícovku.

Pohlednice papeže i princezny Diany
Nejraději má své tématické album. Zde se věnuje osobnostem a událostem, které ho zajímají. Najdeme tu všechny naše prezidenty, ať už na známkách, pohlednicích či v novinových výstřižcích. Nechybí osobnost spisovatelky Boženy Němcové nebo lady Diany. Také jsou zde například zdokumentovány všechny návštěvy papeže Jana Pavla II. u nás a na Slovensku. "Se synem jsem se jich osobně zúčastnil," upozorňuje sběratel.

Jeho sbírka celkově čítá 214 020 kusů. Vše je pečlivě roztříděno a zaevidováno. "Pořádání svých sbírek se obvyke věnuji těsně po Vánocích, kdy mám volno," dodává Petr Vykoukal. Největší zájem o jeho retro sbírku projevuje dospělá vnučka, která se profesně zabývá designem.


Kdo je Petr Vykoukal
- Narozený: 1948
- Bydliště: Lovčice
- Čím je zajímavý: Jeho zájmy jsou všestranné a jeho sbírky co do sortimentu i množství bohaté. Největší je sbírka pohlednic.
- Nová výzva: Přivézt zajímavé upomínkové předměty do sbírek z únorové cesty do Izraele.

(Článek vyšel v Hodonínském deníku Rovnost.)

Žádné komentáře:

Okomentovat