sobota 10. června 2017

Patron Bukovan svatý Jan Pavel II. vítá příchozí laskavým pohledem
Bukovany - Tři a půl roku uplynulo od svěcení nové  bukovanské kaple sv. Jana Pavla II. a nyní přišel čas, aby se naplnil další sen mecenáše Josefa Kouřila. V neděli 21. května zde byla požehnána  socha tohoto prvního slovanského  papeže


Ak. sochař Radim Hanke, autor sochy Jana Pavla II.

 Bronzová socha stojí u kaple na pískovcovém podstavci a je vysoká dva metry a deset centimetrů.  Jak nastínil autor díla akademický sochař Radim Hanke ze Zlína, záměrem bylo, aby socha velikostí zapadla do komorního prostředí okolí kaple a malé obce. Přál si, aby  dílo  vypadalo důstojně, ale cíleně se vyhnul patosu a atributům papežství jako je papežská berla a mitra. „Chtěl jsem, aby vyzněla hlavně  lidskost Jana Pavla II., jeho vřelost, vstřícnost k lidem… V podstatě to byl opravdu svatý muž,“ připomněl Hanke. Studoval dobové fotografie i filmové dokumenty, četl papežovy texty, aby co nejlépe vystihl jeho osobnost.  „Přál  bych si, aby socha vedla lidi k zamyšlení, co je to duchovnost a dobrota…“ dodal Hanke. Práce na modelu trvala téměř rok. Papež je znázorněn v umírněném vstřícném gestu se svým příznačným vlídným výrazem ve tváři „Když přijdu blíž, zvednu oči a podívám se nahoru, je to, jako by se na mě díval sám Jan Pavel II.,“ poznamenala překvapeně žena, která se u sochy zastavila. 

„Socha je nádherná,“ konstatuje bývalý bukovanský starosta a milovník umění Zdeněk Slováček. „Perfektní, moc se mi líbí. Se sochou ten prostor u kaple dostal ten správný šmrnc,“ dodává  mladá žena z Ratíškovic. Také kyjovský děkan Vladimír Mrázek hodnotí sochu v kontextu dnešní doby jako velmi pěknou. „Měla by nás inspirovat k tomu, abychom se i my stávali posli pokoje a míru, jako to uměl svatý Jan Pavel II.,“ říká kněz. Na podstavci je latinský nápis Totus tuus, který znamená  Celý Tvůj. „Toto heslo si vzal za vlastní  sv. Jan Pavel II. jako projev mariánské úcty,“přiblížil děkan.

Arcibiskup olomoucký Jan Graubner
Na místě natáčel i štáb České televize. Na slavnostní mši slouženou arcibiskupem olomouckým Janem Graubnerem se kaple zaplnila lidmi z Bukovan i okolí.   Po nevlídné sobotě se vyčasilo a okny pronikaly do kaple sluneční paprsky. Arcibiskup vzpomínal na osobní setkání  se svatým Janem Pavlem II., ale také se svatou Matkou Terezou a podtrhl lidský rozměr těchto setkání. Připomněl, jak byl papež oblíbený mezi mladými a  s jakou odevzdaností a statečností nesl  kříž svého stáří v papežské službě  až do samého konce. Zdůraznil, že papež Jan Pavel II. byl také papežem rodiny. K slavnostnímu rázu mše přispěla brilantní a procítěná hra na housle v podání Ladislava Pavluše za doprovodu varhan. 
Žehnání sochy Jana Pavla II. 
Po skončení mše arcibiskup  Jan Graubner sochu Jana Pavla II. požehnal.  Mecenáš Josef Kouřil se neubránil dojetí a projevil radost nad dokončeným dílem. Na podstavec sochy položil podobenky  své stařenky a stařečka z Bukovan. Poděkoval za podporu, především svým nejbližším.
Socha stála jeden milion korun. „Jožka se vždycky dělil, vždycky rozdával. Znám ho odmalička. Jeho stařenka k nám s ním často chodila. Byl to moc hodný chlapec. Nikdo v celé republice neudělal pro obec to, co on. Máme ho tady všichni rádi…“ řekla na adresu štědrého dárce Josefa Kouřila pamětnice Marie Šťastná z Bukovan.

(Článek vyšel ve Slovácku příloze Hodonínského deníku Rovnost)

Papežský pontifikát svatého Jana Pavla II. trval déle než 26 let (1978 -2005). Během tohoto období svatořečil a blahořečil více lidí, než všichni jeho předchůdci dohromady. Byl to velmi oblíbený papež, milovala ho i mládež. Podnikl více než stovku zahraničních papežských cest. Byl prvním slovanským papežem a je mu přisuzován podíl na zhroucení komunistických režimů ve střední a východní Evropě.


Žádné komentáře:

Okomentovat