Ivo Krojzl, syn Otakara Krojzla, který se přátelil s V. Vaculkou |
Barbora Krojzlová-Sedláčková |
Vladimír Vaculka byl silně nábožensky založený, a to tehdejšímu režimu nekonvenovalo. „Přitom to byl nesmírně pokorný, tichý člověk,“ připomíná Ivo Krojzl umělce, tak jak si ho pamatuje. Když mu bylo třináct, čtrnáct let, často ho navštěvoval v jeho ateliéru. V té době se i z existenčních důvodů Vaculka věnoval keramice, především zakuřované keramice. Zabýval se i šperky nebo tapiserií.
Umělec Vladimír Vaculka se z existenčních důvodů zabýval i keramikou. |
Častým tématem jeho drobných grafik i větších maleb je Ikarův pád či postava Dona Kichota. Ikarův pád symbolizoval zmar nadějí, které občané vkládali do politických změn v roce 68 , kdy lidem obrazně řečeno začaly růst křídla. Symbolické bylo i jeho „donkichotskví“, nerovný boj s neviditelnými silami pomluv, udavačství a totalitního systému.
Častým tématem děl V. Vaculky byl Ikarův pád či postava Dona Kichota. Zobazoval i lidové tradice Slováka. |
Vladislav Vaculka zemřel před čtyřiceti lety, 27. září 1977 na následky infarktu poté, co u něj byla provedena domovní prohlídka na základě udání, že ilustroval samizdatovou sbírku Jana Skácela. Tato je v Kyjově také vystavena. „I když byl silný kuřák, jeho smrt v třiašedesáti letech byla předčasná,“ myslí si Ivo a Barbora Krojzlovi. „ Vaculka zemřel na režim,“ uzavírají.
Výstava potrvá do 6. října.
Vladislav Vaculka byl český malíř, grafik a sochař.
Narodil se 3.1.1914 v Jarošově, zemřel 27.9. 1977 v Uherském Hradišti. V letech 1934-1938 studoval na Ukrajinské akademii výtvarných umění v Praze. Po druhé světové válce pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění u profesorů Willi Nowaka a Maxe Švabinského. Po studiích v Praze se vrátil do rodného kraje, kde začal intenzivně umělecky působit. Častými motivy jeho děl byly lidové tradice Slovácka. Po nástupu komunistického režimu bylo Vaculkovi začátkem padesátých let zakázáno vystavovat a byl vyloučen ze Svazu výtvarných umělců. Od roku 1969 až do důchodu v roce 1974 Vaculka vyučoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském hradišti. K jeho žákům patřil například současný akademický sochař Otmar Oliva, se kterým začal začátkem sedmdesátých let umělecky spolupracovat.
(Článek vyšel ve Slovácku.)
Žádné komentáře:
Okomentovat